Може би сме чували за фина мотрика, но знаем ли всъщност какво точно се крие зад този термин? И по-важно – осъзнаваме ли колко важна е тя в развитието на малкото дете?
Точно тази тема ще разгледаме подробно в този блог пост.
Какво е фина моторика и каква е нейната роля в развитието на детето
По дефиниция, под фина моторика се разбира координираното участие на нервната и мускулната системи при извършване на малки и концентрирани движения на пръсти, китка и крайник – от държане на лъжица в ръка, до сложни като чертане или писане.
Фината моторика на ръцете например е пряко свързана с речевото развитие на бебето.
Тя може да стимулира и процесите на мислене, на въображение и запомняне, което ще му помогне по-късно в занимания като рисуване, писане, връзване на обувки и други.
Значение на фината моторика в ежедневните дейности
Развитието на мозъка на детето е пряко свързано с изграждането на фината моторика. Този факт е важен, защото с израстването ще трябва да използват все по-координирани движения – писане, рисуване, обличане, както и извършване на различни видове ежедневни и учебни дейности.
Развитието на фината моторика е процес, който се надгражда непрекъснато. Всяко дете върви с различни крачки.
В началото движенията са хаотични, несръчни, но с времето стават прецизни и фокусирани. Никак не е чудно, че малки деца могат с лекота да вдянат игла или да направят перфектна кула от кубчета.
Ако родителите искат бебето им да се развива по-бързо и по-успешно, те трябва да играят с него разнообразни образователни игри за фина моторика ежедневно.
Когато започнем да развиваме движенията на детските ръчички, заниманията трябва да са без прекъсване, за да постигнем траен ефект. Задачите трябва да носят радост на детето. Това важи и за упражнения по обща моторика.
При условие, че всички членове участват в тези игри, те могат да подобрят семейните отношения, да сплотят децата и родителите, а също така ще допринесат за развитието на паметта, вниманието, мисленето, речта, креативността на бебето и координацията на движения на пръстите.
Източник: freepik
Фина моторика при бебета, деца и подрастващи
Експертите препоръчват децата да започнат да развиват фини двигателни умения на възраст от осем месеца. Именно през този период пръстите вече ще са достатъчно развити.
Можете, разбира се, да започнете по-рано, като подканите бебето си да играе с предмети с различни форми, размери и материали. Време е да включим и специални играчки за фина моторика.
По отношение на фината моторика на пръстите и ръцете често се използва терминът „ловкост“. Тук се включват голям брой различни ежедневни движения: от най-простите движения като хващане на играчка, до комплексни – рисуване и писане.
Фините двигателни умения играят важна роля в цялостното поведение на детето и се изграждат от раждането.
Етапи на развитие на фината моторика
Всеки от нас е уникален още от най-ранна възраст, но това включва общи за всички хора етапи и сходни характеристики. Нормата не е универсална и децата вървят със собствена, индивидуална скорост.
В ранна детска възраст, започвайки от 3 месеца, детето започва да се интересува от големи, ярки предмети, опитвайки се да ги хване.
На 5-6 месечна възраст бебето вече проявява интерес към конкретни играчки, посяга към тях по-съзнателно, умее да ги хваща с една ръка и, разбира се, да ги слага в устата си.
На възраст от една година или малко по-рано, когато детето може да пълзи и активно изследва околните предмети, можете да започнете да развивате двигателни умения. Умее да взема и дава предмети, да ги хвърля и да ги държи с два пръста.
На възраст 1-2 години е време да се насочите към играчките. Ако изберете сглобяеми предмети, частите трябва да са големи. Кубчета, конструктори, пирамиди – сега е моментът за тях.
Бебето започва да рисува и на листите се появяват първите “геометрични” фигури. Детето се научава да използва лъжица и да извършва съвсем прости хигиенни процедури.
До 3-годишна възраст изброените умения се подобряват. Бебето държи моливи, прелиства страници и реже хартия с ножица. Време е да лепите апликации, да оформяте фигури заедно.
До 4-годишна възраст децата вече могат да правят топки от пластилин и да създават композиции от тях. Малкото момче или момиче продължава да овладява умения за самообслужване и се облича самостоятелно.
До 5-годишна възраст писането се подобрява – детето се опитва да пише с големи печатни букви и открива водещата ръка. При оцветяване излиза по-малко от очертанията.
До 6-7-годишна възраст децата координират ръката си, могат да се обличат напълно самостоятелно и да играят с доста сложни конструктори или малки предмети.
Детето се нуждае от помощ – родителите на всеки етап трябва активно да насърчават адекватното развитие на уменията.
Източник: freepik
Фактори, влияещи на развитието на фината моторика
Има няколко ключови елемента, които влияят на развитието на фината моторика, за които е добре да знаете. Ще ви дадем и съвети как точно да ги приложите.
- Оставете детето си да играе: Както в ранна и предучилищна възраст, така и в училище, един от ключовите начини за опознаване на заобикалящата действителност е играта. Това е нещо, без което детето няма да може да се развива правилно. Насърчавайте игрите и активното общуване с връстници.
- Насърчавайте развиването на домакински умения: Откажете се от навика да правите всичко вместо малчугана и да поемате инициативата по всеки въпрос. Оставете детето си да се обува и закопчава само, дори да го правите по-бързо от него. По-големите, на възраст 6-7 години, могат да бъдат научени да използват и по-нестандартни предмети, като китайски пръчици например.
- Не просто показвайте действия – говорете за тях, общувайте: Занимавате ли се с някаква дейност с детето си? Опитайте се да изразите на глас какво правите, какво вижда, какво държи в ръцете си в момента. Какво е усещането, на какъв е цветът. Нека детето едновременно получава тактилна информация за обекта и визуална и слухова информация от вас.
Всички тези съвети, комбинирани с подходящи игри и занимания, спомагат за правилното развитие на вашето дете. В същото време укрепвата връзката с най-малките членове на вашето семейство.
Стратегии и активности за подобряване на фината моторика при децата
Нужно е фините двигателни умения да се развиват естествено от ранна детска възраст с помощта на възрастен. Алтернативата е неразвита фина моторика и изоставащ емоционален растеж.
Първото движение на хващане, когато бебето държи пръста на някой друг, вече се счита за ясен знак, че можете да започнете заниманията. Обърнете внимание на емоционалното състояние на бебето и изберете дейност според възрастта.
Не забравяйте, че децата възприемат информацията най-добре чрез интересни игри.
Днес има огромен брой игри и инструменти за трениране на двигателните умения на ръцете. Колкото повече опции използвате по време на учебния процес, толкова по-ефективен ще бъде той. И резултатът ще бъде забележим по-бързо.
Ето още няколко полезни съвета:
- Упражнения за развитие на фина моторика при децата трябва да се изпълняват ежедневно. Планирайте дейностите си за първата половина на деня.
- Детето не трябва да се разсейва от нищо друго – нито от външни разговори, нито от анимационни филми, нито от играчки.
- Първо възрастният бавно демонстрира упражнението сам, след това му помага да повтори движенията заедно и накрая детето изпълнява задачата самостоятелно.
При упражненията за фина моторика личният пример и показването е много важно. Наблюдавайки ви, детето запаметява нужните движения и умения, които ще са му от полза при изпълнение на задачата.
Източник: freepik
Игри и занимания за фина моторика в детски лагер LuckyKids
В детски лагер LuckyKids фината моторика заема важна част от игрите с най-малките.
Специално обучените преподаватели дават на децата задачи, провокиращи желанието за хващане и хвърляне, за изпълняване на поредица от координирани движения.
Всяко дете преминава през своеобразно въвеждащо занимание, с цел запознаване на нивото му да усвои новите умения.
Можете да сте сигурни, че тук резултатите не само ще са видими – те ще станат основа на развитието на умно, уверено и спокойно дете.
Често задавани въпроси
Трябва ли да се запознаем с фината моторика в първите седмици от живота на детето?
Препоръчително е да имаме поне общи познания за важността на движенията, които прави бебето. Фактически, упражненията започват преди да е завършила година от раждането. Потърсете контакт с педиатър или друг специалист, които да ви дадат насоки.
Можем ли сами да провеждаме занимания с бебето?
Разбира се! Всъщност много родители правят точно това, без да са запознати с фината моторика. Подаването на кубче или стискането на мека играчка е едно от първите занимания, но ако търсите методика, попитайте лекуващият лекар.
Кога можем да започнем и спрем с фината моторика?
Процесите стартират по различно време при децата и са съвсем индивидуални. Все пак първите седмици са подходящи за подготовка на различните активности. Колкото до края – детето само ще покаже кога е усвоило най-важните умения да се справя само.