За голяма част от родителите възпитанието на децата е истинско предизвикателство. В желанието си да им угодят и да осигурят най-доброто, те често не знаят кой е правилният подход. Оказва се, че валдорфската педагогика е изключително ценна в процеса на възпитание.
Продължете да четете, за да разберете малко повече за нея и къде можете да намерите такъв тип педагогика в България.
Какво представлява валдорфската педагогика – история и принципи
Създателят на тази педагогика е Рудолф Щайнер. Той е роден в Хърватия през 1861 г. – доктор по философия, а освен това основава антропософията. През 1919 г. Щайнер учредява и първото в света училище, в което децата се възпитават чрез валдорфска педагогика. То се намирало в Щутгарт, Германия.
Методът на обучение във валдорфските училища и детски градини се състои предимно във времето за учене, а не в самото преподаване.
Този вид холистично обучение преминава през три нива – душевно, физическо и интелектуално. В основата на това стои развитието на ученето чрез опит, въображението, творчеството и усещането за естетика.
Валдорфската педагогика възпитава мъниците да бъдат ангажирани към себе си и обществото възрастни и да не се отказват от целите си. Тя обучава на гъвкавост, динамика и самосъзнанието, че човек винаги има какво да научи.
Обучението на децата е разделено на три етапа от по седем години. Всеки от тези етапи е важен за интелектуалния, емоционалния и физическия подход към света и начина, по който добиват нови знания. Нека ги разгледаме по-долу.
Ранно детство (от 0 до 7 години)
В тази възраст децата се учат най-успешно чрез имитация. Тогава е добре да се акцентира върху самата дейност и свободната им игра, за да се развиват креативността и въображението им, както и уменията им за общуване. Те опознават природата и заобикалящия ги свят, докато наблюдават и изследват.
Детство (от 7 до 14 години)
В диапазона между 7 и 14-годишна възраст се обръща повече внимание на интелектуалното, емоционалното и физическото развитие на децата. Това е периодът, в който се учат писане и смятане. Предметитте се преподават чрез разказване на истории, които децата разбират с емоции и опит, без да наизустяват, както е в традиционното образование.
Освен това те рисуват и се занимават със занаяти и музикални занимания. Целта е да се подобрят креативността, сръчността и музикалния слух.
Юношество (от 14 до 21 години)
Това е етапът от развитието на децата, в който валдорфската педагогика ги подканва да се отдадат на собствените си интереси и умения. Между 14 и 21-годишна възраст е и тяхното израстване в отговорни и уверени възрастни.
Учението е съсредоточено върху развитието на критичното мислене, етиката и обществената отговорност. Тези умения се развиват с помощта на педагози по време на работилници, стажове и практики.
Предимства на валдорфската педагогика в обучението на децата
Предимствата на обучението с помощта на валдорфската педагогика са многобройни, тъй като с любов и подкрепа тя насърчава децата да споделят, да разбират и да си сътрудничат помежду си. Те се обучават в среда, близка до семейната, която им носи спокойствие.
Методът на Рудолф Щайнер обединява разнообразни учебни предмети и дисциплини. Това помага на учениците да разберат каква е връзката между различните области на наученото.
Принципът на валдорфската педагогика е знанието да се придобива чрез опит и създаването на навици и ценности. Децата се научават да мислят за околната среда, етичното и солидарното отношение между хората, както и за обществената отговорност.
Спортните активности и занимания на открито са неизменна част от обучителния процес. Те помагат за подобряването на физическото и психическото здраве.
Накратко, ползите от обучението чрез валдорфска педагогика са следните:
- Развитие на въображението;
- Изграждане на общочовешки ценности като морал и естетика;
- Развитие на любопитство и страст към ученето;
- Учене чрез опит, практически упражнения и ситуации;
- На децата им се дава достатъчно време, за да се развиват със свое темпо;
- Учене под формата на творчески процес, без децата да се състезават помежду си;
- Уроци, съобразени с възрастта на децата и техните потребности.
Чрез валдорфската педагогика, децата се научават да мислят извън стандартните рамки и да откриват решения на ежедневните си проблеми. Започват да се развиват и научават как да изразяват и да се грижат сами за себе си.
Как се прилагат методите на валдорфската педагогика в LuckyKids
Детският езиков лагер LuckyKids се намира в Банско – един от най-популярните зимни курорти в България. Той използва най-иновативните подходи за преподаване на английски език, които нямат общо с традиционната образователна система.
Уроците са забавни, интерактивни и интересни, а целта е създаването на максимално ангажиращ учебен процес.
Лагерът използва редица методи за обучение в програмата си, а един от тях е валдорфската педагогика. Чрез творческите и ролевите игри децата лесно и забавно навлизат в света на английския език. Стимулира се активното му използване при общуване на детето с останалите деца, което води до впечатляващи резултати.
Игровата форма на обучение на децата включва някои от следните компоненти:
- Визуални средства, които ангажират вниманието на децата;
- Ролеви игри, в които децата да разсъждават и комуникират на английски език;
- Пеене и танци, които са напълно съобразени с интересите и възрастта на малчуганите;
- Изготвяне на групови и индивидуални проекти;
- Занунания сред природата, по време на които се общува на английски език.
Възпитанието и обучението според валдорфската педагогика е доказало своите предимства. Потвърдени са от успешната реализация на хора, които са били възпитани по методиката на Рудолф Щайнер.
С помощта на изкуството, природата и активното участие на учениците в процеса на учене, валдорфската методика е от полза за по-лесно усвояване на наученото. Същевременно с това, тя подпомага развитието на креативността, социалните умения и самодисциплината.
Холистичният подход на обучения подготвя децата не само за академични постижения, но и им помага да се развият като емпатични и дисциплинирани възрастни. Те имат нужните увереност и знания да се справят с предизвикателствата на живота занапред.