За положителното въздействие на йога се говори и пише все повече, а тя от екзотична източна техника се превръща в масово възприета система за подобряване на баланса ни. Със сигурност всеки има познат, който “ходи на йога” или поне е наясно с основите на тази индийска практика.
Дали обаче тя е подходяща за деца и има ли възраст, от която може да се започне?
Философията, която идва от древните текстове на Ведите, е напълно съвместима с всеки организъм – млад или развит възрастен. Благодарение на физическата активност и дихателните упражнения тялото започва да функционира по-хармонично и правилно, появява се концентрация и способност за контрол на емоциите.
В този ред на мисли, йога е чудесен помощник за подрастващите.
Подходяща ли е йогата за деца
Детската йога е клон на класическата Хатха йога, адаптирана за по-малките. Тя се основава на същите принципи и техники, които се използват от възрастните, но се вземат предвид характеристиките на психиката и физиологията на детето.
В детската йога има различни видове физически упражнения, които допринасят за цялостното развитие на младото тяло.Те се изпълняват под формата на игри, за да възпитат здравословни навици чрез положително настроение и забавление.
Много възрастни избират йога, за да си починат от напрегнатото ежедневие. За децата мотивацията е различна – заниманията помагат на малчуганите да станат по-здрави и физически развити.
Повечето асани са насочени към развиване на правилна стойка. Децата изпълняват пози, изискващи от различни части на тялото усукване, навеждане и разтягане. Всичко това ви позволява да направите гръбнака по-прав и гъвкав, както и да намалите вероятността от различни заболявания.
Упражненията, насочени към областта на шията, помагат за подобряване на притока на кръв и интелектуалното ниво. Например, за детето става по-лесно да се концентрира върху определени дейности или да запомни информация, то успокоява ума си. Дихателните асани подобряват белодробната функция, а упражненията за коремните мускули енергизират стомашно-чревните процеси, подобряват храносмилането.
В допълнение към физическите показатели, детската йога има положителен ефект върху емоционалното състояние на детето. Активните деца се учат да се успокояват, срамежливите имат за цел да се отпуснат. С редовни уроци те започват да разбират по-добре себе си, своите нужди и възможности. Това има положително въздействие върху всички сфери на живота им.
Физически, йога развива сила и гъвкавост в цялото тяло. Позите насърчават издръжливостта, координацията, баланса и усещането за тялото. Децата също се научават как да движат телата си, използвайки големи и малки мускулни групи и двигателно планиране.
Дишането също показва на децата как да усещат дъха си и да го използват, за да повлияят положително на настроението си.
Цялостната детска йога сесия трябва да включва дихателна практика, разнообразие от пози, представени по образен начин, и време за медитация, разбира се, адаптирана по лесен за възприемане начин.
Това важи особено за часовете по йога, пригодени за деца със специални нужди, независимо дали са със забавено развитие, хронични заболявания или когнитивни и физически предизвикателства. Целта е комплексното израстване на детето – неговия ум, тяло и дух. Програмата за адаптивна йога отбелязва какво може да постигне всяко дете и как учи.
Най-важното умение, което младият практикуващ йога придобива, е способността да наблюдава тялото си и да разбира сигналите му. Дори под игрова форма на упражнение, има вътрешно изследване на различни аспекти на духовните и физическите възможности на тялото. И най-важното, йога учи на това не чрез насилие, а чрез радост и любопитство. Детето разбира, че може да задава въпроси, да получава нови знания и да не се страхува, ако нещо не се получи.
По този начин то развива следните умения:
- Увереност в себе си и своите способности;
- Самодисциплина;
- Своите поведенчески ценности;
- Способността да разпознават емоциите;
- Уменията да се общува с околните.
Какви ползи има йогата за децата
Ползите от йога за деца включват укрепване на гръбначния стълб и мускулите на гърба. Често специалистите, за съжаление откриват сколиоза, изкривяване на позата при ученици или дори в детска градина. Чрез упражнения за разтягане, усукване, огъване и обръщане тези проблеми могат да бъдат предотвратени.
В допълнение, детската йога има следните ползи:
- Насърчава гъвкавостта и пластичността;
- Подобрява координацията на движенията, укрепва вестибуларния апарат;
- Привежда емоционалното състояние в баланс, учи на стабилност и търпение;
- Зарежда детето с енергия и вдъхновение за творчески постижения;
- Укрепва имунната система и позволява на организма да се справя по-ефективно и бързо с различни заболявания;
- Дава усещане за сигурност в околния свят, способността да разбере себе си.
Основната разлика между детската йога и конвенционалната практика е, че възрастен може спокойно да практикува от един и половина до два часа. Децата едва ли ще могат да задържат вниманието си за толкова дълъг период, затова заниманията по йога за деца са от 40 до 60 минути, като в това време влиза и подготовката.
Защо йога е полезна за деца над 5 години
В допълнение към факта, че детето се занимава с физическа активност, то се научава да взаимодейства и да изгражда комуникация с връстници. Всичко това допринася за развитието му като личност.
Тази практика обикновено е изградена в забавен формат, така че детето да не скучае и да не се разсейва. Това е динамична, забавна игра, имената на асаните в която могат да бъдат смешни и интересни.
В същото време децата не трябва да се състезават помежду си; всички учат с еднакво темпо. От практикуващите не се изисква да изпълняват асаните перфектно – най-често преподавателят дори не коригира децата, той само им дава ясни устни инструкции.
Ползата от йога за деца в предучилищна възраст се крие и в развитието на самодисциплина, което е особено важно при обучението в училище.
От 5-годишна възраст до юношеството децата могат да ходят на уроци в удобни дрехи, за предпочитане от естествени материали.
Йога в юношеска възраст
Юношеството може да бъде трудно, тъй като децата през този период често се подценяват, чувстват се уязвими и несигурни. Следователно подходът на учителя към практиката трябва да е различен.
На тийнейджърите се обръща специално внимание: важно е да се изгражда доверие. Възрастният изразява емпатия и подкрепа в случай на затруднение при изпълнението на упражненията.
Практиката с по-големите все още може да запази елементи от играта, но постепенно им се обясняват някои философски аспекти на йога, дават се прости пранаями (дихателни техники) и се обясняват имената на определени пози.
Как създаваме сигурна, безопасна и подходяща среда за детска йога
За да може детето да се заинтересува от практиката на йога, то трябва да развие положителна представа за този процес. С пример може да се покаже, че не става въпрос за прекомерни усилия, напрежение или стрес, а напротив – чрез игри и упражнения да се почувства по-добре.
Съдържанието и формата на занятията варират в зависимост от възрастта на детето. За деца от предучилищна и начална училищна възраст сесиите е добре да протичат в игрова форма. Това е необходимо, за да събудим техния интерес и жажда за занимания.
За тийнейджърите практиките са близки до формата на класическата йога с елементи на философия. Това ще им помогне да разберат по-добре себе си в такъв труден период.
Кое е подходящото място за практикуване на йога за деца? Всяка просторна, светла и слънчева зала, която има достатъчно място за постелките може да бъде добра. Добре е да се осигури циркулация на свеж въздух, поне преди заниманията.
Особено внимание трябва да се обърне на дрехите, които детето носи. Нищо не трябва да пречи на движенията му, да го притиска или търка – най-добри, разбира се, са естествените тъкани. Можете също така да бъдете креативни при избора на постелка за вашето дете: заедно си изберете дизайна и материала. Важно е ползите от заниманията по йога за децата да се изразяват в това как се чувстват в компанията на връстниците си – тогава практиката ще ги изпълни със сила и самочувствие.
Поддържайте практиката лека и забавна, позволявайки на децата да се насладят на процеса и да научат нови движения. Уверете се, че ги насърчавате, за да се чувстват успешни и мотивирани да продължат.
Детските занимания по йога също подпомагат емоционалното и социално израстване. Тъй като няма „грешни“ пози, децата са свободни да изразяват себе си по уникален и игрив начин. Те се учат да намират спокойствие и да се отпуснат чрез физическа активност и дишане. И ще могат да бъдат истински, благодарни и добри към себе си и другите. Освен това децата (и техните родители) могат да си взаимодействат чрез игра и споделяне на опит.
Видове йога пози, подходящи за деца
Тези йога пози за деца се различават от другите видове физическа активност. Всички упражнения се изпълняват възможно най-спокойно, без резки движения. В никакъв случай наставникът не принуждава детето да полага допълнителни усилия. Тук е по-важно да се следи за дишането, умората и загубата на концентрация.
По-долу описваме някои от различните йога пози, подходящи за деца.
Йога пози и упражнения за дишане
Това са:
- Поза Планина (с дълбоко вдишване и издишване): Детето е изправено, краката са на ширината на раменете, а ръцете – отпуснати отстрани. При дълбокото поемане на въздух, ръцете се вдигат към небето, когато се издишва, те се спускат бавно надолу в изходна позиция. Позата активира дълбокото дишане и концентрация.
- Поза Звезда (с бавно вдишване): Детето е изправено с широко разтворени крака и протегнати в страни ръце, прилича на звезда. На вдишване трябва да си представи, че “гълта светелина”, а на издишване я “разпръсква” над света. Позата се препоръчва за концентрация и равномерно дишане.
- Поза Пеперуда (с ритмично дишане): Детето е седнало, ходилата са събрани и се допират, а коленете се разперват като крила на пеперуда. При вдишване “крилете” се отварят и съответно, когато издиша, детето ги “затваря”. Позата се препоръчва за равномерно дишане и укрепване на прасците.
- Поза Балон (балонно дишане): Детето е в седнало или легнало положение. Когато вдишва, то си представя, че надува балон в корема си (коремът се разширява). На издишване “изпуска въздуха” (коремът се свива). Позата се препоръчва за диафрагмено дишане.
Йога пози за фокус и концентрация
Такива са:
- Поза Дърво: Детето стои на един крак, като другият е притиснат към вътрешната страна на бедрото или прасеца. Опорният крак е здрав – като ствол на дърво, чиито корени влизат в земята. Преместваме дясното си коляно повече встрани и съединяваме дланите си пред гърдите в намасте. Ръцете могат да бъдат вдигнати над главата като клони на дърво. Нека детето си представи, че е могъщо дърво в гората. Тази поза помага за развитието на баланс и концентрация.
- Поза Разтягане на куче: Детето е с леко разкрачени крака и се навежда напред, докато допре длани в земята. Краката не са свити, глават сочи надолу – тазът трябва да е най-високата точка в позата. Позата се препоръчва за фокусиране и укрепване на тазобедрените стави.
Йога пози за сила
Примери за йога пози са сила са:
- Поза Мостче: Детето е легнало по гръб, свива краката и повдига таза нагоре. Подпира се на рамене и стъпала. Позата се препоръчва за укрепване на краката и гърба.
- Поза Кобра: Детето ляга по корем и изправя горната част на тялото си максимално нагоре. Подпира се на длани. Позата се препоръчва за укрепване на гръдния кош и гърба.
Йога пози за намаляване на стреса при децата
Такива пози са:
- Поза Лъв: Детето сяда върху петите си, ръцете са поставени върху коленете. На вдишване се поема дълбоко въздух, при издишването се ръмжи като лъв, но с изплезен език. Позата се препоръчва за намаляване на стреса. Децата я харесват и е източник на забавления.
- Поза Дете: Детето коленичи и сяда върху петите си назад. Протяга ръце нагоре и се навежда напред, докато челото опре в земята. Диша бавно и дълбоко с глава, гледаща надолу. Позата се препоръчва за успокоение на нервната система.
- Поза Листо на вятъра: Детето е легнало по гръб, ръцете са свободно отпуснати встрани. Вдишва се, като детето си представя, че е листо, леко носено по вятъра. При издишване “листото бавно пада на земята”. Позата се препоръчва за намаляване на стреса и успокоение.
Йога пози, които се изпълняват по двойки
Когато децата трябва да са по двойки, подходящите йога пози са:
- Поза Двойно дърво: Две деца застават едно до друго, допирайки рамене и крака. Хващат се едно за друго с вътрешните длани, а с другите ръце се опитват да поставят външния си крак сгънат върху коляното на вътрешния. После вдигат външната тъка навън и нагоре, пазейки баланс. Позата е същата като Дърво, изпълнява се от две деца в случая. Позата се препоръчва за баланс, координация и сила.
- Поза Съзвездие: Децата застават едно до друго с широко разтворени ръце и крака. Стъпалата и пръстите могат да се допират. За да има забавен ефект, може да се накланят в страни. Позата се препоръчва за изграждане на умения за общуване.
- Поза Двойна лодка: Две деца сядат едно срещу друго с изпънати крака напред, като ходилата се опират с тези на другото дете. Хващат се за ръце, а краката се повдигат нагоре. Балансира се в тази позиция за няколко секунди. Позата се препоръчва за баланс и подобряване на коремната мускулатура.
Занимания по йога в детски лагер Лъки Кидс
Класовете за детска йога в детски лагер Лъки Кидс се основават на същите принципи като в класическата ѝ разновидност, но има някои разлики. Това са многото игрови моменти, както и оставяне на медитацията на заден план.
По време на занятията децата усвояват асани – различни позиции на тялото. Това им помага да развият гъвкавост, мускулна сила, да се научат да се концентрират и като цяло да възприемат здравословен начин на живот.
Условията на лагера предразполагат децата да се отпуснат и да се наслаждават на приятните преживявания – самостоятелно или в групи. Възрастово те са разнообразни: както деца в предучилищна възраст от три години, така ученици и тийнейджъри на 13–15 години са част от детската йога програма на Лъки Кидс.